Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Rahvusvaheline jääkarupäev

27.02.2019 @ 15:00 - 17:00

JÄÄKARUPÄEV

Kolmapäeval, 27. veebruaril kell 15-17 tähistame rahvusvahelist jääkarupäeva. See päev on pühendatud Arktika valitsejale, polaaralade karmide elutingimustega kohastunud tippkiskjale, kes on kliima soojenemise ja arktiliste jääväljade sulamise tõttu sattunud väga raskesse olukorda. Sel päeval tasub mõelda, mida igaüks meist saaks teha jääkarude aitamiseks ning süsihappegaasi keskkonda paiskamise vähendamiseks. Loe lähemalt, kuidas jääkarusid aidata.

Jääkarupäeval loomaaia Polaariumis kuulame jutte jääkarudest Aleksei Turovskilt ja loomaaia juhtivspetsialistilt Anne Saluneemelt. Lisaks uurime  lähemalt jääkaru karva ning õpime jääkarusid joonistama. Nutikamatele jääkarutundjatele magusad preemiad.

Üritusel osalemine talviselt soodsa loomaaia piletiga. Loomaaia Rocca Al Mare poolne põhjavärav on avatud kuni kella 16-ni. Illu kohvik kella 17-ni.

Tallinna loomaaia jääkarusid toetavad vaderid Veepisar AS ja Admiral Markets AS

Vaata ka jääkarumaailma kodulehte: polaarium.tallinnzoo.ee

Jääkarupäeva toetab Maiasmoka kommivabrik.


Kas teadsid, et…

Jääkaru on maailma suurim maismaakiskja. See lihatoidulisim ja arengulooliselt noorim liik karude peres on arktiliste jääväljade väsimatu rändur, kes veedab oma elu põhiliselt hulkudes suurte lahvanduste ja rüsijää piiril, kus leidub enim saakloomi. Oma suurele kogule vaatamata on jääkaru kiire ja osav liikuja, samas ka hea ujuja ja sukelduja. Tüüpiline Arktika-asukas, keda külma eest kaitseb tihe karvastik ning paks rasvakiht.

Arvatavalt on nüüdisinimene liigina sama vana kui jääkaru – ligikaudu 200 000 aastat. Mõlemal liigil on ühtmoodi õigus elule Maal, nii nagu see on kõigil teistel elusolenditel. Paraku kipub inimene sageli seda õigust ekslikult enese privileegiks pidama. Mõjuvõimsa liigina oleme juhtohjad siin planeedil eneste kätte haaranud. Kuid sellega kaasneb ühtlasi ka suurem vastutus kõigi teiste liikide heaolu ees. Inimene ei pea jääkaru kaitsma, kuid ei tohi ka oma tegevusega jääkaru elutingimusi kahjustada. Jääkaru on üks osa planeedi elurikkusest.

Jääkaru väärtus ei seisne siiski pelgalt tema atraktiivses välimuses. Ta ei tekkinud eraldi liigina ilma põhjuseta, vaid hõivas looduses seni täitmata ökoloogilise niši. Sest nagu teada, siis loodus tühja kohta ei salli. Jääkarust sai tippkiskja mereelustiku toiduahelas. Temast sai arktilise ökosüsteemi võtmeliik, kelle olemasolu tasakaalustab kogu piirkonna mereelustikku. Olles aga osa tervikust, mõjutab jääkaru käekäik paratamatult kõiki teisi selle ökosüsteemi osi.

Jääkaru kadumine võib põhjustada suuri häireid kogu Arktika ökosüsteemis. Veelgi enam, sest Arktika ei ole Maal isoleeritud keskkond, vaid see on tähtis osa kogu maailmamere ökosüsteemist. Viimase tähtsust, kaasa arvatud inimese jaoks, kelle toidulauda see märkimisväärselt rikastab, ei saa aga kuidagi üle hinnata. Arktika ökosüsteem, mis hõlmab väga kitsa kohastumusega liike, on iseäranis haavatav, olgu siis kiirete keskkonna-muutuste tõttu või seotud mõne liigi kadumisega. Jääkaru kadudes suureneks järsult hüljeste populatsioon, mis mõjutaks kalade ja koorikloomade arvukust. See omakorda avaldaks mõju lindudele, vaaladele, aga ka inimestele. Jääkaru käekäik on omamoodi Arktika looduskeskkonna tervislikku seisundit iseloomustav indikaator. Paraku ei tea me, millised täpselt on jääkaru kadumisega seotud tagajärjed ja seda enam peaksime olema ettevaatlikud.

Maailma Looduskaitseliidu IUCN punase nimestiku järgi on jääkaru ohualdis liik.

 

Details

Päev:
27.02.2019
Time:
15:00 - 17:00
Event Category:

Avatud

  • Kassa
    9-15
  • Siseekspositsioonid *
    10-16
  • Laste loomaaed
    10-17

Siseekspositsioonid on esmaspäeviti suletud. Loomaaia territooriumil saab jalutada kuni kaks tundi pärast kassade sulgemist.

Kuidas tulla

Paldiski mnt. 145 – põhjavärav
Kesklinnast (Kaubamaja kõrvalt) buss nr. 42 (peatus Zoo)
Vabaduse väljakult buss nr. 22, 41 ja 42 (peatus Zoo)
Balti jaamast bussid 43, 41 ja 21 (peatus Zoo)

Ehitajate tee 150 – läänevärav
Kesklinnast (Kaubamaja kõrvalt) buss nr. 42 (peatus Karikakra või Nurmenuku)
Balti jaamast buss nr. 43 (peatus Zoo, Karikakra või Nurmenuku)
Bussid nr. 10, 12, 16, 26, 26A, 27, 28, 45, 46, 61 (peatus Meistri)

Kaart

Kontakt

E-R kl 8-16 tel +6943 300; Hädaabi: 512 69 65
zoo@tallinnzoo.ee

Ehitajate tee 150/Paldiski mnt. 145
Tallinn 13522, Estonia

Tagasiside